Slovník pojmů

  Vysvětlení odborných i slengových výrazů a pojmů používaných airsoftovými nadšenci:

A

AEG

Doslovný překlad "Automatic Electric Gun" znamená "automatická elektrická zbraň". Pod značkou AEG naleznete nejčastěji používané a nejefektivnější airsoftové zbraně. Tento druh zbraní je poháněn elektromotorem, který pohání celou zbraň a tím dává zbrani možnost střílet dávkou. Jsou to velké zbraně s kadencí od 300-800ran za minutu. Orientační dostřel je uváděn kolem 40-60 m.

AEP

Doslovný překlad "Automatic Electric Pistol" znamená "automatická elektrická pistole". Název je typický pro rychle se rozšiřující kompaktní airsoftové zbraně (převážně pistole), které fungují na principu pístu a elektromotoru napájeného akumulátorem. Jsou to krátké zbraně, které fungují stejně jako AEG zbraně, ale dostřel je menší, zhruba od 10-50 m.

Airsoft

Airsoft je moderní druh vojenského sportu, při kterém mají hráči repliky zbraní, se kterými po sobě střílí plastovo-keramickými kuličkami ráže 6 mm. Hraje se v mnoha pojetích, od čistě sportovního, po napodobování reálných vojenských jednotek včetně stejné výstroje a výcviku. Zároveň jde o trénink bojové taktiky, týmové akce, až po přežití v boji. Airsoft vznikl v Japonsku díky vzniku paintballu, který pochází z USA. Airsoft se dost blíží průběhu reálné bitvy, až na to "umírání" - je jen jako. A jak se umírá? Zasažený obvykle cítí nebo slyší zásah kuličky do svého těla. V rámci Fair Play (férová hra) zvedne ruce a odchází z bojiště. Airsoft je hodně o "férovosti" hráčů. Zakládá se na týmové spolupráci, taktice a také na fair play.

Airsoftové zbraně

Jsou to zbraně, které vystřelují malé kuličky o průměru 6mm, přičemž pracují na principu stlačeného vzduchu. Airsoftové zbraně se rozdělují do podkategorií manuální, elektrické a plynové a CO2. V kategorii Kuličkovky a Airsoft si můžete vybrat zbraň, která by Vám nejlépe vyhovovala.

B

BB

Ball Bullets (kulaté střely) - plastové kuličky ráže 6 mm používané jako střelivo do airsoft zbraní. Kuličky se vyrábí ve variacích hmotností od 0,12 gramů do 0,45 gramů. Zvolení správné hmotnosti kuliček pro Vaši zbraň závisí na úsťové rychlosti zbraně, požadovaném dostřelu, nastavení Hop-Up a přesnosti konkrétní zbraně. Pro správnou funkci a životnost zbraně je nutné používat vždy pouze BB kuličky od renomovaných výrobců. V našem internetovém katalogu v kategorii Kuličky BB 6mm najdete především kuličky doporučené kvality a značek.

BlowBack

BlowBack je systém, který věrně napodobuje pohyb závěru při výstřelu. Uživateli umožňuje cítit i zpětný ráz. K funkci, tedy pohonu těchto zbraní, slouží zpravidla hnací plyny.

C

CO2

Stlačený oxid uhličitý. Dříve se používal hojně pro různé účely, ale do airsoftu pronikl teprve v posledních letech. Je dodáván ve formě 12g bombiček.

F

Full-auto

Plně automatický režim střelby. Po dobu stlačení spouště zbraně nepřetržitě opakuje výstřely kuliček až do uvolnění spouště (střílení dávkou).

G

Green Gas

Nejrozšířenější hnací plyn určený pro airsoftové zbraně většiny výrobců. Green Gas je používán airsoftovými hráči spolehlivě již po mnoho let. Jeho výhodou je především stabilnost výkonu a snadné použití. Doplňuje se principielně stejně, jako plyn do zapalovačů. Vesměs všechny typy Green Gas jsou postaveny na základu kapalného propanu s příměsí (jiný plyn, mazivo atd.).

H

Hop-Up

Hop-up je zařízení, které uděluje kuličce zpětnou rotaci. Vlivem obtékání vzduchu působí na letící kuličku vztlaková síla (princip známý u křídla letadla). Tím dochází k efektivnímu překonování zemské gravitace a k narovnání běžné balistické křivky. Zbraně vybavené tímto zařízením mají dostřel o cca 50% vyšší než zbraně bez Hop-Upu a to při stejné úsťové rychlosti.

K

Kolimátor

Kolimátor má podobnou funkci jako optika, ale nepřibližuje. Uvnitř je laserové světlo buď ve tvaru písmene "X" nebo symbolu "+", které usnadňuje zaměřování.

Kuličkovky

Zbraně určené nejen pro děti, střílející plastové kuličky o průměru 6mm. Český název pro airsoftové zbraně neboli "airsoftky".

S

Semi-auto

Poloautomatický režim střelby. Po zmáčknutí spouště zbraň vystřelí jednu kuličku. Pro další výstřel je znovu nutné zmáčknout spoušť.

T

Tlačák

Tlačný zásobník (pojmenovaný podle tlačné pružiny uvnitř) je nejčastěji používán u manuálních, plynových a AEP zbraní. Zásobníky vyráběné pro elektrické AEG zbraně existují v mnoha variantách. Jedná se o zásobník s menší kapacitou, který se nemusí dotáčet a nechrastí. Střelivo se plní otvorem, který záhy po zasunutí zásobníku do zbraně plní také funkci vyprazdňovací. Kapacita zásobníku se pohybuje kolem 100-150ks kuliček BB, záleží na typu a kapacitě zásobníku.

Točák

Natáčecí zásobník, nejčastěji používaný jako originální příslušenství ke zbraním typu AEG. Střelivo se plní násypným otvorem do zásobníku a kuličky se do hlavně dostávají přes sousední vyprazdňovací otvor. Kuličky jsou do vyprazdňovacího otvoru vtlačovány pomocí spirálovité pružiny, která v zásobníku musí pomocí kolečka stlačit, natočit. Postup musejí střelci neustále opakovat a pružinu preventivně po sérii několika výstřelů vždy v příslušném směru dotočit. Typická vlastnost je chrastění kuliček během pohybu. Množství BB kuliček, které se vejdou do zásobníku, je okolo 600ks, opět záleží na typu a kapacitě zásobníku.

Používá opensource systém OpenCart | R.V.D. army shop © 2024 | Created by Casey Kraft in 2010